الفبای کار رادیو کارا

موانع و مشکلات وارد شدن زنان به عرصه کسب وکار جدا از مسائل فیزیکی و سیاسی و شرایط پیچیده آن، تنها مانع بهره مندی اجتماع از توانمندی های موجود در نیمی از نیروی کار در جامعه نیست و بخش نهفته و کمتر بیان شده این عدم حضور به خود زنان جامعه برمی گرده و آن موضوع این است که خود زنان نیز از نظر فکری خود را برای حضور در این عرصه حاضر و توانمند نکرده اند موانع ذهنی مانند: تعریف جدید از وظایف پیشین و گسستن از تعریف های از پیش تعیین شده برای زنان و توانمندی های آنان ، مهندس مهدی رحیمی، که یکی از کارآفرینان موفق کشور هستند، با تکیه بر 18 سال تجربه ی شغلی و حرفه ای و سالها پژوهش و استفاده از منابع و کتب مرتبط، در این اپیزود به آن خواهند پرداخت و در صدد قرار دادن نقشه راه و مکانیزم کارآمدی برای حضور مشخص، با بهره وری بالای زنان در عرصه کسب و کار هستند.

خلاصه کتاب "مانیفیست یک فمنیست"

موانع و مشکلات وارد شدن زنان به عرصه کسب وکار جدا از مسائل فیزیکی و سیاسی و شرایط پیچیده آن، تنها مانع بهره مندی اجتماع از توانمندی های موجود در نیمی از نیروی کار در جامعه نیست و بخش نهفته و کمتر بیان شده این عدم حضور به خود زنان جامعه برمی گرده و آن موضوع این است که خود زنان نیز از نظر فکری خود را برای حضور در این عرصه حاضر و توانمند نکرده اند موانع ذهنی مانند: تعریف جدید از وظایف پیشین و گسستن از تعریف های از پیش تعیین شده برای زنان و توانمندی های آنان ، مهندس مهدی رحیمی، که یکی از کارآفرینان موفق کشور هستند، با تکیه بر 18 سال تجربه ی شغلی و حرفه ای و سالها پژوهش و استفاده از منابع و کتب مرتبط، در این اپیزود به آن خواهند پرداخت و در صدد قرار دادن نقشه راه و مکانیزم کارآمدی برای حضور مشخص، با بهره وری بالای زنان در عرصه کسب و کار هستند.

در پلتفرمهای زیر بشنوید

متن کامل اپیزود

فمینیست چیه؟

آیا باید همه فمینیست باشند یا مخالف اون؟

    ما به زنها یاد میدیم که در روابط، گزینه سازش، گزینه محتمل‌تری ست برای یک زن، ما دخترها را به اینکه با هم رقابت کنند تشویق می‌کنیم البته این رقابت برای به دست آوردن فرصت‌های شغلی یا کسب موفقیت حتی می‌تواند خوب باشد بلکه به رقابت در جلب توجه مرد ها به دخترها می فهمانیم که نمی‌توانند مثل پسرها موجودیت جنسی داشته باشد. ما نسبت به روابط پسرهایمان حساسیتی نداریم اما در مورد دختر های مان چه؟ قطعه کوتاهی از متن یه کتاب دیگه از همین نویسنده رو براتون عینا خوندم .

   خانم چیماماندا هدیچی یک نویسنده نیجریه قهاره که کتابش به ۳۰ زبان مختلف ترجمه شده و برنده جوایز کوچک و بزرگ شده کتاب نیمه یک خورشید زرد معروف ترین کتاب این نویسنده است که توصیه می کنم اون رو هم بخونید. اما تو این کتاب نویسنده به تبعیض جنسیتی پرداخته و اون رو به چالش کشیده و فضای کاری و مشاغل خانم ها و شاید بزرگترین درد و دغدغه جامعه زنان در رابطه با حضور در کارآفرینی و اشتغال همین تبعیض جنسیتیه. ساختارکتاب با ارائه ۱۵ پیشنهاد ایشان به جامعه زنان شروع و بسته میشه اما این پیشنهادها در قالب پیشنهادهایی برای یکی از دوستاش که که دغدغه تربیت دخترش رو داره شروع می کنه.

 1-ابزار یک زن اساس فکری و همان باور مستحکم و تغییرناپذیر آن فرد در تصمیم‌های خودشه از این رو باید مبنا قرار دادیم

2-به خودت بگو من مهم هستم یعنی به اندازه مردها ارزشمند هستم و این ارزشمندی تابع زمان و مکان خاصی نیست و شرایطم فرقی نمی کنه.

3- آیا رفتاری که با تو میشه با مردها هم همان رفتار میشه ؟

۱۵ تا پیشنهاد رو ارائه میده:

1- یک انسان کامل باش مادری کردن محبتی باشکوه است اما خودت را فقط با مادری کردن تعریف نکن، کامل باش و اطمینان داشته باش کودک نیز از این موضوع سود خواهد برد.تو این بخش کتاب به سراغ یک روزنامه نگار پیشکسوت تو آمریکا میره که به گزارشگر جوانی گفته بود هرگز برای کار کردن از کسی عذرخواهی نکن، که حتی لازم نیست یک زن عاشق شغلش باشه همین که عاشق چیزهایی باشه که شغلش بهش میده کافیه، چون یه خانم مادر میشه و برای بچه نمیخواد چیزی کم بذاره پس خود به خود ایده آل نگر میشه و وسواس بیشتری از مردها دارن برای انجام دادن کارها. همینه که وقتی که سر کار هستند همه کارها را درست انجام میدن و نقطه قوت آن است و هم نقطه ضعف آنها ،چون باعث میشه وسواس گاهی آنها را از کار عقب بندازه. به خانمها توصیه میکنه برای خودت فضایی برای اشتباه کردن و شکست خوردن قائل باش و به این فکر نکن که همه چیز رو به بهترین شکل باید انجام بدید و این واقعاً فرصت بزرگی برای خانم‌ها ایجاد میکنه.

2- با هم انجام دهید، دست از کمال گرایی بردارید حتی در نگهداری از کودک  بهتره تو مراقبت از بچه ها همسرانتون هم کمکتون کنن به طور مساوی، البته مساوی از نظر ایشان این نیست که پنجاه پنجاه تقسیم کنید .با توجه به نیازها علایق تون اشکال مختلف ممکنه داشته باشه. شما و شوهرتان هر دو باهم انتخاب کردید یک کودک رو به دنیا بیاید پس مسئولیت کودک به طور مساوی برای هر دوی شما لازم نیست کسی تشویق بشه بابت نگهداری و مسئولیت‌ها

3- به دخترت بیاموز که چه چیزهایی به نام نقش‌های جنسیتی مزخرفات بیش نیستند و عبارت چون تو دختر هستی هرگز دلیلی برای انجام چه چیزی نیست که هرگز نگید چون تو دختری کامل هستی مثل یک خانم جارو بزن بهش، بگین خم شو و درست جارو کن تا خونه بهتر تمیز بشه، آشپزی و بخشی مهارت ها فقط مخصوص خانم ها نیست و خانوما از رحم مادر این رو یاد نگرفتند و این مهارت‌ها به مردها هم قابل آموزش و یادگیری هست همان طور که زن ها می توانند تعمیر وسایل خونه و خیلی کارها را هم یاد بگیرن و توصیه میکنه حتی اسباب‌بازی‌هایی که برای دخترا میخرین، قطار و هواپیما و ماشین رو هم بخرید. اینا فقط مال پسرا نیست. این بخش کتاب میگه یک نقش جنسیتی خاصی قرار تو جامعه برای مردان و زنان قائل باشیم و می تونن مهارت هایی را که خودشان هم دوست دارن یاد بگیرن و توانمند بشن.

4-از خطر آنچه فمنیست مشروط نامیده می‌شود آگاه باش. ایده نویسنده اینه که پذیرش فمینیست ولی با یک سری شرایط و شروط، کاملاً غلطه چون تو این مکتب میگن مرد سر است و زن گردن، یا مثلا میگن مرد راننده است و  زن سرنشین جلو، این تفکر محکوم به شکسته چون دیگه تو این مثالها در ذات مثال برتری مرد در داشتن یک سری توانمندی ها طوری طراحی شده که انگار اختیار و اجازه و تصمیم گیری تو دست مرد هاست و به طور مضحکی یک جایگاه کذایی برای زن ها در نظر گرفته شده.در جایی میگه زنان را به حال خود رها کنید و بگذارید تا جایی که شوهرانشان اجازه می‌دهند بلندپروازی کنند.خانم هیداچی میگه اجازه دادن واژه مشکل‌سازی است. اجازه با قدرت سر و کار دارد و همین باعث شده که قدرت را با مردان پیوند می‌زنند تو جوامع و قدرتمند بودن زنان رو غیرطبیعی می‌دونند و از زنان قدرتمند بازجویی می‌کنند اینها همه ثمره پذیرش فمنیسته.

 5- به دخترت خواندن بیاموز به او یاد بده عاشق کتاب خواندن باشد. ایشون میگه باید کتاب بخونن تا دنیا را بهتر بشناسند وبتونن نقشه‌های خودشون رو به چالش بکشن.

6- به او یاد بده زبان و کلام را به چالش بکشد. نویسنده میگه در واقع زبان و کلام مخزن تعصب های ما و باورهای پیش‌فرض ذهن ما هستند گاهی والدین به کودکانشان میگن برای چه کار می‌کنی هم سن و سالهای تو الان  دارند شوهر میکنن .میگه من به دخترم میگم دیگه وقتش رسیده که برای خود کسب و کار داشته باشی زیرا بر این باورم که ازدواج بدون تفکر چیزی نیست که آن را به عنوان یک نقطه قوت به خودم و به دخترانم خطاب کنم .

7- ما خودمان دخترانمان را شرطی می‌کنیم تا آرزوی ازدواج را از کودکی در سر بپروراند و تمام نابرابری­ها و عدم توازن ها از همین جا شروع می‌شود اما پسران به عنوان مردانی بزرگ می شوند که اندیشه استفاده را در سر ندارد و تمام زنان با همان مردان ازدواج می کنند، پس رابطه از همان اول نامتوازن است مسلما از همون ریشه زن خودش رو تو رابطه بازنده می بینه و مجبور میشه که امتیاز بده، بعد میگه تو جامعه آمریکا حتی بعد از ازدواج فامیلی زن را عوض می‌کنند و مردم اونو به فامیلی همسرش می شناسند. مثل هیلاری کلینتون، خانم آقای کلینتون .بعدیه  پیشنهاد جذابی داده میگه برای این مشکل چه کار کنیم؟ پیشنهاد می‌ده یک فامیلی جدید بعد از ازدواج ایجاد کنیم که هر دو را به این فامیلی صدا بزنن.

 8-به او یاد بده تا دوست داشتنی بودن را فراموش کند چون وظیفه او نیست که خودش را دوست داشتنی کند. وقتی به دختری فشار می‌آوریم که دوست داشتنی باشه و خود واقعیش رو فراموش کنه در واقع اون قلابیه و این خودش نیست، در حالی که به پسرها اینو یاد نمییدیم و ازشون نمی خواهیم که دوست داشتنی باشن .متجاوزین جنسی هم از همین مطلب استفاده می‌کنند، دخترها باید یاد بگیرند که صادق مهربان و شجاع و دوست داشتنی  باشند.نه مهر طلب و دوست داشتنی، چون این در واقع مقدمه‌ایه برای اینکه به یه شی تبدیل بشن و عملاً ریشه ابزاری شدن خانمها در جوامع اسلامی مهرطلبی و دوست داشته شدن شکل گرفته.

9-حس هویت و حضور را درون دخترت بیدار کن .نویسنده تاکید دارد اگر تو فرهنگ شما قسمت های خوب هست که باعث فخر و افتخار زنان میشه روی اون متمرکز باشید و هویت خودتون رو از دست ندید و فرهنگ را کنار نگذارید .قسمت های خوبش رو که برای زنان اهمیت قائل شدند آنها را بکشید بیرون.اینجا  از تبعیض نژادی و اختلاف طبقاتی هم گلایه میکنه و میگه به دختراتون یاد بدین سیاه‌پوست سفیدپوست و شغل افراد و مراتب اجتماعی شدن مهم نیست باید همه محترم شمرده بشن.مثلا زنان سیاه پوست آفریقایی باید یاد بگیرند تا زیبای بی نظیر زنان آفریقایی و سیاه پوست را بشناسند و آن را دوست داشته باشند.

 10- آگاهانه نسبت به جسم و سلامت فیزیکی او حساس باش. تو این فصل خیلی تاکید می‌کنه که به دخترت یاد بده زیاد ورزش کنه و حتی فوتبال و شنا و تنیس و هر ورزشی که دوست دارد را بتونه بازی کنه . اینجا یک مطلب رو باز میکنه و میگه یک فمینیست منافاتی با زنانگی نداره که بگین آرایش نکنید لباس مد روز نپوشید، اتفاقاً برعکس تو فمینیست ما میگیم اگه رژ صورتی تو چشمه نگران نباش، اگه بهت گفتن سبکسر خیره سر. یک مرد هر جور که دلش میخواد لباس میپوشه و موهاشو آرایش میکنه .دختر هم باید بتونه راحت باشه به دختر بچه ها یاد ندید چون دختر هستید باید هر دردی را تحمل کنید که آرایشتون کنند، باید خودش مختار باشه و بتونه انتخاب کنه.

 11- بهش یاد بده که  استفاده گزینشی از بیولوژی و ویژگی‌های زیستی را به عنوان دلایل هنجارهای اجتماعی زیر سوال ببرد.میگه مگه مادرا بچه ها رو به دنیا نمیارن؟چرا فامیلی بچه ها همیشه به اسم پدر شناخته میشه؟

 12- با او از رابطه جنسی حرف بزن، شاید کمی سخت باشد اما ضرورت دارد لطفاً به او بگو که رابطه زناشویی اگر همراه با عشق و تعهد باشد، امری خوشایند و پسندیده است. به یاد بده که نه گفتن زمانی که حس می‌کند باید نه بگوید نشانه ضعف نیست، بلکه نشانه قدرت است و تاکید می کنه هرگز نباید جنسیت را با شرمندگی پیوند دهیم.که اگه جایی مورد سوء استفاده قرار گرفتند بتوانند راحت‌تر بگن در دوران بلوغ برایش بگو اگر قاعدگی نبود هیچ نژادی از انسان روی زمین حضور نداشت بگو همین مرحله طبیعی ست که از یک زن یک مادر می سازد و مادر مقدس ترین واژه دنیاست.

13- عشق از راه خواهد رسید پس راحت باش به او یاد بده که عشق فقط دادنی نیست، گرفتنی هم هست. هیچ وقت دختر نگو برای شوهر خوبی را آرزو می کنم.بلکه بهش بگو امیدوارم شوهر خوبی رو انتخاب کنی بعدش میگه شنیدید میگن این نشان از قدرت زن است که مردها به خواستگاری زن ها میرن؟در واقع قدرت مردها ست که انتخاب می‌کنند و این نشان از قدرت زن‌ها نیست.

 14- وقتی می‌خواهی به او  در مورد ظلم ستیزی بیاموزی دقت کن که مظلومیت و قداست را از هم جدا کنی، چرا مظلومیت و قداست باید از هم جدا بشن؟ حالا کسی که نامهربانه یا حتی قداست خاصی هم نداره، همین آدم هم سزاوار اکرام و کرامت انسانی هست، توصیه می کنه به خانم ها و میگه نکنه اگر خانمی فمنیست نبود، ازشون متنفر باشید همانطور که تمام مردان زن ستیز نیستند، تمام زنها هم می‌توانند فمنیست نباشند.

15- از تفاوت‌ها برایش بگو و تفاوتها را امری عادی برایش جلوه بده به او یاد بده که هرگز ارزش را با تفاوت پیوند نزند. بخش آخر کتاب میگه قرار نیست هیچ انسانی مشابه و نظیر یک انسان دیگه باشه. قرار نیست مثل هم باشن. در در نهایت میگه نباید هیچ انسانی رو قضاوت کنی، از هر جنسی که باشه.