الفبای کار رادیو کارا

همه ما از اهمیت استقلال مالی افراد بخصوص در میان مردان آگاهیم و می دانیم نبود این ویژگی در مردان باعث ایجاد چه مشکلاتی چه برای خود مردها و چه برای خانواده آنها خواهد شد، اما کمتر کسی به عدم وجود این مساله در میان زنان با وجود نقش تعیین کننده آنها هم در جامعه و هم به عنوان مادر در میان خانواده آگاه هستند. با توجه به افزایش نیاز روز افزون حضور مالی زنان در جامعه و خانواده،لازم می باشد نگاهی دقیق تر به لزوم واهمیت داشتن سواد و استقلال مالی برای زنان و نقش داشتن این ویژگی در رشد و ارتقاء و پیشرفت مالی و روانی زنان و خانوداده و در نهایت جامعه بیاندازیم.

خلاصه ی کتاب "زن ثروتمند"

همه ما از اهمیت استقلال مالی افراد بخصوص در میان مردان آگاهیم و می دانیم نبود این ویژگی در مردان باعث ایجاد چه مشکلاتی چه برای خود مردها و چه برای خانواده آنها خواهد شد، اما کمتر کسی به عدم وجود این مساله در میان زنان با وجود نقش تعیین کننده آنها هم در جامعه و هم به عنوان مادر در میان خانواده آگاه هستند. با توجه به افزایش نیاز روز افزون حضور مالی زنان در جامعه و خانواده،لازم می باشد نگاهی دقیق تر به لزوم واهمیت داشتن سواد و استقلال مالی برای زنان و نقش داشتن این ویژگی در رشد و ارتقاء و پیشرفت مالی و روانی زنان و خانوداده و در نهایت جامعه بیاندازیم.

در پلتفرمهای زیر بشنوید

متن کامل اپیزود

چرا بهتره یه زن دستش تو جیب خودش باشه؟

 چطور میتونه یه زن دستش تو جیب خودش باشه؟

     پشت هر مرد موفق یک زن قدرتمند ایستاده است. رابرت کیوساکی همسر خانم کیم کیوساکی درباره ایشان این‌گونه می‌گوید: وقتی که اولین بار کیم را ملاقات کردم زیبای ظاهری او مرا شیفته خودش کرد اما در همان اولین دیدار فهمیدم که غیر از چهره زیبا، ذهن فعالی دارد و خیلی باهوش است. کم کم عاشق زیبایی های درونی او شدم و احساس کردم همزاد خود را پیدا کردم و باهاش ازدواج کردم با این حال میگه تو شروع زندگی تو چند سال اول که شدیدا تو مضیقه مالی بودیم و ماشین نداشتیم و خونه نداشتیم و کلی استرس های مالی داشتیم،اما کیم با مهربانی منو در آغوش میکشید و با اراده مثال‌زدنی مرا تشویق می‌کرد که امیدوار باش ولی واقعا از ادامه دادن بعضی کارها دلسرد می شدم اما کیم میگفت ادامه بده وهیچ وقت نمیزاشت نا امید بشم.

    کیم یه زن خود ساخته بود و به مراقبت‌های من نیازی نداشت، الان کیم یه زن ثروتمند ،مهربون ، دوست داشتنی ، جذاب و کاملا مستقله . وقتی من با کیم گفت بازی می کنم دقیقا از منطقه بازی مردها بازی رو شروع میکنه و هیچ وقت انتظار آوانس نداشته و در نهایت رابرت کیوساکی همسرش را که نویسنده کتاب منتخبه ماست این طور تعریف می‌کنه: خلاصه کیم نمونه یک عالم با عمله.

   کتاب اینجوری شروع میشه: زن ثروتمند را از درون خود شروع کنید، زنی قوی با روحیه ای عالی و تجربه و از نظر مالی غنی. به چنین زن ثروتمندی که در درون شماست می گویم بگذار بلندپروازی کند. خانم کیوساکی میگه به چند دلیل راهبردی عاطفی و تاریخی باید به شکلی هنرمندانه ای برای بهبود اوضاع اقتصادی کشور و کل کشورها از نیروی کار زنان استفاده بشه و زنان بتوانند در عرصه‌های اجتماعی مشارکت کنند و دانش مالی اونها زیاد بشه.

دلایل راهبردی مشارکت بانوان:

 • زیرساخت اقتدار اقتصادی است نظرشون اینه که اگرچه در گذشته دور وظیفه خانم خانه‌داری و بچه‌داری بوده اما امروزه زنانی که پا به پای مردان دارند کار می‌کنند در تأمین معاش خانواده در نقش ایفا می‌کند.
 • چون در واقع قدرت نرم خانه در دست خانم هاست و در تصمیم‌گیری‌های خرید وسایل خانه و دکوراسیون و حتی ماشین و امکانات خیلی تعیین کننده از بهتری در مدیریت هزینه‌ها و مسلط باشند.
 • اگر بپذیریم کوچکترین واحد جامعه خانواده است باید بپذیریم توی خانواده مرکزی مادره که مدیریت نسل بعدی رو به عهده داره پس باید دانش اون رو یاد بگیره تا هم درآمد خانواده  رو افزایش بده هم این دانش مالی از همان اوایل تو خانواده نهادینه بشه. تا در نهایت اجتماع ثروتمند بشه.
 • اگر هم زن هم مرد دانش کافی امور مالی داشته باشد  اونوقت ریسک شکست مالی خانواده به شدت کاهش پیدا میکنه .دسته دوم دلایل خانم کیم  برای ارتقاء دانش مالی خانم ها اینه: دلایل عاطفی و احساسی زنانه، زنها از اینکه دیگران بهشون بگن چه کار کنند و چه کار نکند بیزارند کیم میگه کسی که پولداره قدرت تو دست اونه پس از نظر عاطفی و احساسی هم برای موازنه قدرت اختیار داشتن زنان لازمه که پول داشته باشد دوم اینکه میگه ماهواره‌ها تلویزیون‌ها و رسانه‌ها خبرهای خوش روجوری تنظیم می‌کنن که انگار محصولات رو  به خانم‌ها فقط می خوان بفروشن. دلیلش چیه ؟عدم وجود دانش مالی کافی درباره بازار و سوءاستفاده از احساس زن ها.

   در صفحه ۱۸ کتاب اشتباهات رایج در جامعه زنان را به آنها گوشزد می کند به عنوان مثال به خاطر پول ازدواج نکنند، اگرازدواج کنند اشتباهه. رابطه رو برای ترس از اینکه مبادا نتونن روی پای خودشون بایستند ادامه ندند. اجازه بدهند که مردها در مورد مسائل مالی تصمیم بگیرند چون باور دارند که مردها بهتر تصمیم می‌گیرن، این هم اشتباهه. زنان خودشان را نباید دست‌کم بگیرند. اشتباه در محیط کاری و شغلی همه نابرابری‌ها را تحمل کند که مبادا شغلمان را از دست بدهیم این همه اشتباهه. در شرایط برابر با حقوق کمتری از مردها اگر کار کنند اشتباهه. دلایل تاریخی را اضافه می کنه که ضرورت ارتقاء دانش مالی زن ها رو ثابت میکنه.

 1. کیم میگه اول اینکه در طول تاریخ موضوع پول زن با خود موضوع پول ارتباط تنگاتنگی با هم داشتند جایی نیست که نامی از مرد و زن و رابطه جنسی بیاد اما اسم پول نیاد این نشانه وابستگی زنها به پول مردهاست . اما نکته اینجاست که تا وقتی یک زن جوان و سرحاله قیمت داره و از آنجا که در جهان طلاقها معمولا معلول مسائل مالی و مشکلات پولی هست پس بعد از سن ۴۵ سالگی برای زن ها مشکل وجود می آید شاید وقت آن رسیده که این فرمول و این روند تاریخی عوض بشه.
 2. کیم میبینه میگه تو سال های اخیر خانم هایی که استقلال مالی بیشتری دارد خیلی بهتر است عهده زندگی و مشکلاتش بر می آید ر زندگی می‌کند تا سال‌های قبل
 3. زنان می توانند روی حقوق بازنشستگی خودشون حساب کند و باید حتماً سرمایه‌گذاری کنند روی داشته‌های خودشان حساب کند داشته های دیگران حساب می کند چون اختیار آنها خارج
 4. حتی اگر به هر دلیلی دولت ورشکسته شد و بیمه نتونست پرداخت‌های همسرتان را پرداخت کنه،خودتون باید بدونید که اون وقت بدون سرمایه می خواین چیکار کنین؟ در انتهای کتاب میگه انتخاب با شماست بالاخره همسر و خانواده و شرکت و دولت ممکن به کمک شما بیاید اما نباید به آنها متکی باشید چون کنترل همه این گزینه‌ها از دست شما خارجه و شما در واقع هیچ اختیاری ندارید و کتاب با یک سری داستان‌های کوتاه و خاطرات ایشان ادامه پیدا میکنه. ایده اصلی کتاب داستانیه که با مکاتبات و مکالمات بین خودش و چند تا از دوستاش شکل می‌گیره.

یک نکته اینه که تو کتاب خواسته‌های چند سال پیش زنان در جزایر هاوایی آمریکا این بود: مرد، پول، فرزند، دوست، تجملات، آرایش، استقلال، آزادی، احترام،عشق و یک جوراب شلواری 3دلاری که نخ کش نشه. اما الان اینطور نیست مطالبه زنان طی ۲۰ سال اخیر به شدت تغییر کرده، اثری از تملک و سرمایه‌گذاری و سرمایه و پول ذخیره قبلاً نبود اما الان اینطور نیست. میگه شما میتونید مالک همه چیز باشید اما این مالکیت یکباره و فوری به دست نمیاد .الان دیگه  قضیه پول نیست خانمها دارن یاد می‌گیرن چطور پول شون رو خرج کنن که برای کسب پول بعدی به سختی نیافتن.

     اواسط کتاب  میگه درسته که رسیدن به استقلال مالی اولین پله است اما در نهایت باید بعد از اینکه دستمون تو جیب خودمون رفت،میتونیم درآمد ماهانه هم داشته باشیم در حالی که دستمون رو تو جیب گذاشتیم و داریم پول در می‌آوریم و کاری نمی‌کنیم و کسب درآمد داریم. تضمین استقلال مالی فقط همین شکله.کیم از زبان الیزابت گابلر میگه : باور من این است که ما خود به تنهایی مسئول انتخاب هایمان در زندگی هستیم و می بایست عواقب کردار و گفتار و افکار خود را در طول مدت عمرمان بپذیریم. کیم میگه معمولا خانم ها این مسئله رو میدونن اما میگن وقت ندارم، وقتی کسی میگه وقت ندارم ، در واقع کار مهم تری داره که باید اونو انجام بده. واقعا خانم­ها از خود بپرسند دغدغه مالی دارند یا ندارند و به این نتیجه برسند که دغدغه مالی و سرمایه دارند ،اونوقت چطور میتونن به زندگیشون ادامه بدن که می‌توان از خودشون بپرسم اگر دغدغه مالی نداشتیم و پول بیشتری داشتیم اونوقت زندگی ما چطور می گذشت؟ اگه به این سوال پاسخ دادن به اهمیت موضوع استقلال مالی و نداشتن سرمایه براشون بیشتر مشخص میشه.

 

خانم ها مستقل باشند از نظر مالی و سلطه مالی مرد خارج بشن و به استقلال برسند و شکل زندگیشون رفاهیات شان و به امنیتشان کاملاً فرق میکنه. بعد از ارائه این تئوری‌ها ده فرمان عملی برای حرکت و اجرا به خانم‌ها میده:

 • مطالعه هدفمند یکسری کتاب برای خلق چشم‌اندازهای مالی و کاری در زمینه اقتصادی.
 • به طور دائم و مستمر نشریات تخصصی را مطالعه کنید.
 •  در سمینارهای مرتبط شرکت کنید.
 • تو نمایشگاه ها شرکت کنید و آخرین اخبار کسب و کارها را داشته باشید و ایده‌ها رو تو ذهنتون ارزیابی کنید.
 • تو اتاق فکرها شرکت کنید و باور کنید  مهمترین ثروت هر انسانی فکرشه.
 • شروع به سرمایه‌گذاری و مشارکت کنید.
 • در تشکل‌های صنفی و اتحادیه های شغلی شرکت کنید.
 • سخنرانی کنید و مهارت صحبت کردن بیاموزید.
 • برای نشریه ها بنویسید.
 • حرکت در جریان تمرین و تکرار تا موفقیت ادامه دارد در نهایت تا سفر نکنید به مقصد نخواهید رسید.

      ازخطا کردن نترسید حتی میگه اگر من خودم زودتر به دنیا می آمدم هم این خطا را می‌کردم اما زودتر که زودتر به جواب های صحیح برسین. اتفاقاً کارهایی را که باید انجام بدید ولی تصور می کنید بلد نیستید رو اول انجام بدید، زودتر انجام بدید چون نهایتا سرمایه گذاری یعنی خطرپذیری و تحمل استرس . قسمت آخر کتاب میگه کسی که هر روز خود را به غلبه بر ترس و استرس درونی آن می گذراند راز زندگی را نیاموخته است انگار اصن زندگی شکلیه،انگار کسب و کار و سرمایه گذاری و پولدار شدن این شکلیه، باید از آن لذت برد از این سبک .

مسئله خوبی رو مطرح میکنه که کلا دو مطلب داریم یا یک خانم سرمایه داره یا نداره و سرمایه خیلی کم و ناچیز ای داره که سرمایه خیلی کم اونو چی داره یا نداره دنبال یک جریان درآمدی باید باشه، که بتونه وام پرداخت کنه یا بطریقی پولش رو ذخیره کنه و ماهانه پولی رو برای شروع کردن داشته باشه، دو نوع کلا آدم داریم :اولی افراد فعال هستند که ۹۰ درصد حرفی که می‌زنند انجام میدن و تجربه میکنه اما افراد منفعل یا غیرفعال افرادی هستند که به صورت کاملا اتفاقی اتفاقی حرفهایی را میشنوند و تماشاگر هستند شانسی بعد چیزی رو میخونن و قصد فعالیت هم نداره اینا منفعل و غیرفعالن.

1- فعال باشید نه منفعل و خودتون رو به صورت فعال درگیر آموزش کنید.

 2- از کارهای کوچک شروع کنید انجام بده نترسید.

 ۳- با کمترین مبلغ هم اگر شده کاری را شروع کنید و ریز کردن و سرمایه گذاری رو تمرین کنید

 4-  اولین فرصت های اطرافتان را دیدید و به فرصت‌های دسترسی پیدا کردید سرمایه‌گذاری و کار را شروع کنید خیلی به دوردست ها نگاه نکنید.

 ۵- خودتون رو حاضر کنید برای پیروزی و چشیدن طعم شیرین موفقیت احتمالاً افرادی در اطراف شما هستند که خیلی اصرار می کنند که سرمایه گذاری مخاطره آمیز احساس دلسوزی می کنند که بالاخره می خواین پول در بیارین یا نه؟ نام این بازی همین است  و بازی ها هم باخت دارند هم برد اما تفریح و سرگرمی پول درآوردن همین است  کیم میگه من تضمین می‌دهم که موفقیت یک رونده.

      پس جشن های کوچک رو بگیرید و موفقیت های کوچک را جدی بگیرید و ادامه بدید تا این روند کامل بشه.بعد کتاب تاکید می‌کنه روی داشتن یک برنامه کاری درست و منسجم، یک برنامه کاری دقیق برای خودتان تعیین کنید و به خودتان اعتماد کنید و انجامش بدید مهمترین عامل پیشرفت شما خواهد شد.

      کیم در اواخر کتاب یه خاطرای تعریف می‌کنه و اونم شرکت کردنش توی دوره آموزشی فرمول یکه. میگه ۴ تا دوره آموزش رانندگی باید میرفتم تا بتونم تو مسابقات فرمول یک ماشین سواری شرکت کنم مرحله اول رو خوب طی کردم. تو مرحله چهارم باید میرفتم تو پیست مسابقه دور اول با مربی رفتیم و برگشتیم کنار پیست مربی گفت میدونی ۹۰ درصد زنان وقتی به این مرحله آموزش می رسد تخت گاز نمیرن. باید بهشون بگیم تخت‌گاز برید.

    اولین نکته این بازی اینه که باید تخت‌گاز برم، تخت‌گاز هدف این ورزشه.به  مربی گفتم من  هم که تخته گاز نرفتم میگه نه، ولی من میدونم میری، فرق تو با بقیه اینه و تونستم تو مسابقات شرکت کنم و موفق شدم این جمله مربی را سرلوحه بقیه امور زندگی قرار دادن همانطور که هدف ورزش مسابقات سرعت تخت گازه، شاید اگر تخت گاز نری تو زندگی، اونوقت نمی تونی هدف زندگی را درک کنید و لذت زندگی به تخت گاز رفتنش. ایده این صفحات کتاب بیشتر اینکه ما را ترغیب کنه به سمت سرعت در انجام امور .

   اواخر کتاب از قول تانکر مینویسه نیاز یک دختر از زمان تولد تا سن ۱۸ سالگی داشتن والدین خوب از سن ۱۸ تا ۳۵ ظاهر زیبا و آراسته و ۳۵ سالگی تا ۵۰ سالگی داشتن شخصیت خوب از ۵۰ به بعد داشتن پول نقد زیاد است که میگه این جمله رو توی مهمونی سرشان گفتم به پرسش دیگری پیش آمد و چند خانم شاشیدن به هم بسته کردن و ادامه دادند اما نقطه مورد تفاهم در واقع اشتراک همه ما این بود که باید طرز فکر مردم راجع به سرمایه و پول عوض کنیم و زندگی را تحت کنترل خود بگیریم کلام آخر  میگه پول و دنبال پول بودن برای بعضیا ناسلامتی و بردگی و اسارت میاره اما برای بعضیا آزادی و خوشبختی و سلامتی میاره من از اون دسته افرادی هستم که به پول اهمیت می دهند اما از این آزادی و استقلال و خوشبختی رو هم  به دست میا‌رن.