الفبای کار رادیو کارا

در چند اپیزود قبل بصورت مشخص و مفید به لزوم و تاثیر حضور زنان در عرصه کسب و کار و فوائد آن، هم برای خود زنان و هم برای اجتماع که زنان بیش از نیمی از آن را تشکیل می دهند پرداخته شد، اما با وجود اهمیت این حضور و تاثیر آن شاید نداشتن آگاهی از نمونه ای موفق و پیشرو در این عمل مقداری از انگیزه و شوق این فعالیت را خواهد کاست.البته خوشبختانه در سالهای اخیر با تغییر تفکر مردسالارانه و درک بهتر و صحیح تر از لزوم حضور زنان در این عرصه در میان خود زنان ،روز به روز بر تعداد زنان کارآفرین موفق در سطح جامعه افزوده میشود؛ زنانی به مانند ماریسا مایر(شاخص ترین چهره، در صنعت آی تی جهان) و اپرا وینفری(کار آفرین در حوزه رسانه) ویا شریل سندبرگ ،مدیر به نام و ارشد فیسبوک و بسیاری از زنان موفق دیگر‌‌‌، که هرکدام با توجه به سرگذشت و مسیری که برای رسیدن به این جایگاه پیش رو داشته اند میتوانند انگیزه و الهام بخش سایر افراد بخصوص زنان برای ورود به مسیر کسب وکار و کارآفرینی باشند.

خلاصه ی کتاب "مشاهیر زن کارآفرین جهان"

در چند اپیزود قبل بصورت مشخص و مفید به لزوم و تاثیر حضور زنان در عرصه کسب و کار و فوائد آن، هم برای خود زنان و هم برای اجتماع که زنان بیش از نیمی از آن را تشکیل می دهند پرداخته شد، اما با وجود اهمیت این حضور و تاثیر آن شاید نداشتن آگاهی از نمونه ای موفق و پیشرو در این عمل مقداری از انگیزه و شوق این فعالیت را خواهد کاست.البته خوشبختانه در سالهای اخیر با تغییر تفکر مردسالارانه و درک بهتر و صحیح تر از لزوم حضور زنان در این عرصه در میان خود زنان ،روز به روز بر تعداد زنان کارآفرین موفق در سطح جامعه افزوده میشود؛ زنانی به مانند ماریسا مایر(شاخص ترین چهره، در صنعت آی تی جهان) و اپرا وینفری(کار آفرین در حوزه رسانه) ویا شریل سندبرگ ،مدیر به نام و ارشد فیسبوک و بسیاری از زنان موفق دیگر‌‌‌، که هرکدام با توجه به سرگذشت و مسیری که برای رسیدن به این جایگاه پیش رو داشته اند میتوانند انگیزه و الهام بخش سایر افراد بخصوص زنان برای ورود به مسیر کسب وکار و کارآفرینی باشند.

در پلتفرمهای زیر بشنوید

متن کامل اپیزود

خلاصه سرگذشت ۱۳ نفر کارآفرین زن مشهور جهان در یک اپیزود کوتاه و بررسی تفاوت های زنان قالبی و ذهن خلاق

    در بخش اول کتاب قبل از شروع سرگذشت ها به تفاوت ذهن خلاق و ذهن قالبی پرداخته شده کتاب میگه ذهن خلاق مثل یک رودخانه خروشان رونده است حتی گاهی در بستر طبیعی رودخانه‌ها هم نمی گنجه و لبریز میشه فعال و بی قرار و چابکه اما ذهن قالبی خواستار دوام و ثباته و هر ریسکی که امنیت ظاهری فعلی اون را تهدید و دفع میکنه و منفعل و لخت و سنگینه. این تفاوت‌های قابل توجهیه که تو زندگی و سرگذشت این ۱۳ نفر تاثیر گذار بوده

این کتاب ۱۳ تا زن برجسته و موفق در کارآفرینی و خودساخته که از لحاظ کلی خیلی هم متنوع فکر می‌کردند رو انتخاب کرده و روی زندگی و تلاش اونا تمرکز کردن وماهم یه خلاصه گویا و کوتاه رو سعی میکنیم ارائه بدیم.شماره ها را معکوس خدمتتون ارائه میدم.

 • شماره سیزده، خانم دونا کارون کارآفرین حوزه طراحی لباس و بنیانگذار برند بی کی ان وای دونا متولد ۱۹۴۸ از آمریکا که تحصیلات را نیمه‌کاره توی رشته طراحی لباس از کالج پارسان رها میکنه و به کار و کارآفرینی می پردازد و از شوهرش جدا شده و دارای دو فرزنده. وقتی دونا به دنیا آمد مادرش مدل و فروشنده لباس بود و پدرش خیاط، اونا هم به خاطر کم کردن فشار مالی روی دوش خانواده از ۱۴ سالگی توی بوتیکی فروشندگی لباس کرد بعد از اتمام دوران دبیرستان تو دانشگاه قبول شد، رشته ای که عاشقش بود ، طراحی لباس رو انتخاب کرده بود اما سبک آموزش خشک و مرحله ‌به‌ مرحله و کلاسیک دانشگاه‌ها رو نتونست تحمل کنه و دانشگاه رو رها کرد و شروع کرد به کار کردن در یک موسسه طراحی لباس. اونروزا بهترین طرح های لباس توی آمریکا یا حتی جهان مردها بودند اما دونا با قدرت کارش را شروع کرد و توی این مدت با آقای ماکار که صاحب یک بوتیک معمولی بود ازدواج کرد دونا صاحب دو تا بچه شد اما همچنان با قدرت کار را ادامه می‌داد تا اینکه حتی به جای رئیس خودش نشست .دونا عاشق کارش بود میگه وقتی کارم را شروع کردم قادر نبودم در برابر نیروی بزرگ شروع التهاب خودم مقاومت کنم و لحظه‌ای که کار می کردم نمی تونستم از حرکت باز بایستم. طراحی لباس چالش مداوم برای ایجاد توازن بین تجمل و آراستگی ظاهری  بود.بلاخره تو سن ۴۰ سالگی توی دنیای طراحی مد به اوج رسید و طراحی را توسعه داد از لباس زیر تا کمربند و عطر و ادکلن تاجر بهم تو طراحیش ارائه داد و طی دوره خودش مشهورترین و نامدارترین این صنعت شد. اما ایده اصلی دونا چی بود؟ این بود که زنان معمولاً یک لباس رسمی دارند برای محل کار و عکس لباس خانگی ست لباس ها را طوری طراحی کنیم که هم سر کار راحت باشند هم توی خونه شیک میگه من نه تنها جسم روح و قلبم را با کارم آمیختم اما به کارگروهی عشق و رسیدم و با آن موفق شدم.
 • شماره دوازده، خانم لیز ارتینگ کارآفرین برند ترنس پرفکت یکی از مهمترین شرکت های ترجمه رسمی و دارالترجمه تو جهان، متولد ۱۹۶۶ از آمریکاست تحصیلات لیز کارشناسی ارشد mba از دانشگاه نیویورک که متاهله و از زندگیش خیلی راضیه و دارای ۲ فرزنده. لیز ارتینگ رئیس و مدیر عامل شرکت ترنس پرفکت آمریکاست و به سراسر جهان خدمات ترجمه را عرضه می‌کند تا حالا چندین جایزه مختلف برای تربیت مدیران زن هم دریافت کرده است و یک بار هم نشان کارآفرین سال رو گرفته. ایده لیز تو مدیریت شرکت این بود: توسعه سریع بدهیم، مشتری مداری کنیم و به مشتریان وفادار بمانیم. از لیز پرسیدن چطور شد توکار ترجمه رفتی؟ جواب داد قبل از اینکه این کار رو شروع کنم توی چند تا کشور مختلف کارهای مختلفی را انجام داده بودم و این برام دور از ذهن نبود که تو کار ترجمه برم .یه جمله از صحبتهاش رو براتون میخونم: در آغاز بیشتر وقتم صرف گفتگو با مشتریان می‌شد اما پس از چندی تیم‌های نیرومندی را برای سرویس دهی به مشتریان سازماندهی کردم و خودم تنها نقش مشاور و ناظر را به عهده گرفتم، بزرگترین بهره‌مندی در زندگی همین است که به کار خود عشق می ورزم. ذوق موجب می‌شود که صبح زودتر از خواب بیدار شوم و آماده کار شوم. وقتی زندگی نامه لیز رو مرور می‌کنیم می‌بینیم توی سال سوم و چهارم دبیرستان به علت فقر مالی مجبور بوده توی محل‌های ناامن شهر چندین ساعت رو  تو اتوشویی کار کنه برای اینکه بتونه حداقل خرجی روزمره رو کسب کنه. اما امروز تو سن ۵۵ سالگی افتخار میکنه که روابط زناشویی بسیار خوبی با همسرش داره و توتربیت فرزنداش موفق شده و از نظر مالی یکی از ثروتمندترین زنان آمریکاست.
 • شماره یازده، خانم اپرا وینفری مجری و تهیه‌کننده سیاهپوست تلویزیونی آمریکا متولد ۱۹۵۴ مدرک کارشناسی رو در دانشگاه ایالتی تنسی رشته ارتباطات گفتاری گرفته، مجردهو حداقل دارای ۳ میلیارد دلار ثروته، یعنی حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان.ایشون کارهای بشردوستانه زیادی تو زندگیش کرده و کارنامه درخشانی داره دوران کودکی و نوجوانی  اپرا  با فقر شدید و سرگردانی های پیاپی توأم بوده، پدر و مادرش بعد از دو سال که زندگیشون گذشت  اپرا رو به دنیا آوردند و زود از هم جدا شدن، اپرا با مادربزرگش بزرگ شد و چند سال پیش اون زندگی کرد تا مادربزرگش مریض شد و دوباره برگشت پیش مادرش. خلاصه یه زندگی سخت و تعرض های مختلف اجتماعی که از طرف بیگانه و آشنا به اون می‌شد و دوران نوجوانی بسیار بدی داشت. این دوران پر فراز و نشیب اپرا را فردی خود ساخته کرد که می بایست واقعا مراقب خودش باشه و روی پای خودش بایستد یه جمله از اپراتور بخونم:  شوق و شعف، انگیزه‌ای است که همه نیروهای نهفته در وجودتان را برای رسیدن به هدف به جریان می‌اندازد خلاصه اینکه اپرا تسلیم نشد. عقده هاشو کنار گذاشت، کینه‌هاش  رو کنار گذاشت و با تکیه بر قدرت خلاقیت خودش رفت به سمت آرزوها ش .با یه جمله مهم از اپرا بریم سراغ نفره دهم: کاری را بیازماید که فکر می‌کنید از عهده آن برنمی‌آیید در این کار طعم شکست را بچشید زمین خوردن را تجربه کنید مشاهده دنیا از کف زمین نمایی دیگر دارد حال برخیزید و با دید و نگرشی تازه دوباره وارد میدان کارزار شوید.
 • شماره ده، خانم جی کی رولینگ یا جوآن متولد ۱۹۶۵ و ۵۶ ساله با ملیت انگلیسی کارشناس زبان فرانسه و رمان نویس ادبیات کودک و نوجوان و داستانهای جنایی متاهل دارای سه فرزند و زندگی موفقی دارد میزان دارایی جوان یک میلیارد دلار یعنی ۲۵ هزار میلیارد تومان خودمون. جوآن توی خانواده خیلی خوب به دنیا آمد کودکی خیلی خیال انگیز و زیبایی داشت و خیلی خوب پرورش پیدا کرد اون میگه خونه ما پر از کتاب بود پدر و مادرم همیشه برام کتاب میخوندن. منم عاشق ادبیات شدم و همیشه مایل بودم توی راه تاریک و کم گذرگاه قدم بردارم، دوست دارم در آینده از من به عنوان فردی که از تمام استعدادها و امکاناتش به بهترین شیوه استفاده کرده یاد بشه. مادر رولینگ توی ۴۵ سالگی فوت کرد و اون رو تلخ ترین حادثه عمرش می دونه و در نهایت با این مصیبت کنار اومدم و مسیرم رو پیش گرفتم .یه جمله زیبا از رولینگ: ارتباط انسان با کار دلخواهش را می‌توان به عاشقی تشبیه کرد که به وصال معشوق خود رسیده است و چه چیزی از این زیباتر.
 • شماره نه، خانم اورسلا برز زن سیاهپوست متولد ۱۹۵۸ آمریکایی، کارشناس ارشد مکانیک از دانشگاه کلمبیا مدیرعامل شرکت زیراکس، متاهل و با رضایت از زندگی و دارای دو فرزند، با دارایی سه و نیم میلیارد دلار آمریکایی، یعنی حدوداً حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان خودمون. جالبه که اورسلا هم توی محله فقیرنشین توی منهتن به دنیا آمده. محله ای که به گفته خودش پاتوق خلافکارا و معتادان بوده. اورسلا میگه مادرم من را طوری بزرگ کرد که همواره باور داشته باشم که با سخت کوشی و مسئولیت پذیری بیشتر، اوضاع زندگی من از اون چیزی که هست بیشتر و بهتر میشه. اورسلا میگه گره های کاری من از دو جنبه ناشی میشه یک اینکه یه زن سیاه پوست هستم و پرتلاش، دوم اینکه یک زن مهندس هستم و باهوش.اورسلا میگه به  تجربه فهمیدم وقتی حرف دلم رو میزنم بعدش رضایت درونی واقعی دارم و میتونم انجام بدم سفارش اورسلا اینه که حتی وقتی که مجموعه کاری شما با مشکلات و  زخم‌های بازار روبرو میشه، باید با همون انرژی و انگیزه و عشق سر کار برید و بجنگید و درمانش کنید و نباید کوتاه بیاید. تو کتاب اومده ۶ تا ویژگی مهم اورسلا باعث این همه ترقی ایشون شده: یک نجواهای مادرش از کودکی و تاکیدش روی سخت‌کوشی و ممارست. دو: دروغ نگفتن و واقع بین بودن اورسلا.سه: انتخاب رشته درست و اینکه عاشق شغلش بوده و تحصیلاتش. چهار:مسئولیت پذیری بالا. پنج :ساده زیستی اورسلا و خاکی بودنش. شش: انتقادپذیری اورسلا.
 • شماره هشت، خانم شریل سندبرگ متولد ۱۹۶۹ اهل آمریکا 52 ساله کارشناس ارشد mba از دانشگاه هاروارد .شریل از همسرش جدا شده و دو تا فرزند دارد با بیش از یک میلیارد دلار ثروت یعنی ۲۵ هزار میلیارد تومان خودمون. کارش چیه؟ فیسبوک. فیسبوک دات کام رو سرچ کنید.ایشون از سال ۲۰۰۸ تو شرکت فیس بوک مشغول به کار شد از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شده بود خودش میگه وقتی داشتم به سمت شرکت میرفتم رانندگی برام سخت بود چون قدری هیجان داشتم که دوست داشتم زودتر برسم شرکت و قبل از اون شش سال پیش شرکت گوگل کار کرده بودم و کارنامه درخشانی داشتم. اضطراب داشتم که کم نیارم اما با خودم یه باور داشتم که شریل میتونی و موفق میشی. چرا که دو توصیه جدی داره برای زنان. یکی اینکه میگه کاش می توانستم تمام زنان را متقاعد کنم که به استعدادها و قابلیت های خودشان ایمان بیاورند و تحت شرایط موفقیت خودشان را به دیگران نسبت ندهد دوم اینکه ما زنان در عصری که مادران و مادربزرگ ها و فرصت های محدود شغلی زندگی می‌کردند زندگی نمیکنیم.
 • شماره هفت، خانم هادی تارکو بنیانگذار و مدیر عامل شرکت معماری داخلی حوض آمریکایی متولد ۱۹۷۴ متاهل و دارای سه بچه میزان دارایی ۳۰۰ میلیون دلار یعنی حدود ۷ هزار میلیارد تومان تحصیلات دیپلم. رشته: غیر مرتبط. ایشون میگه قبل از بچه دار شدن روزی ۱۶ ساعت کار می کردم اما بعد کمترش کردم و به روزی ۱۰ ساعت کار مفید و وارد رشته معماری داخلی شدم یه خونه خریدم که ۵۰ سال پیش ساخته شده بود به شرکتهایی سر میزدم که ایده خوبی داشته باشن برای بازسازی، اما راضیم نمی کردن ناخواسته افتادیم تو کاری که بعداً فهمیدیم توش خیلی قوی هستیم  واون چی بود؟ تعمیر خونه. اول خونه خودمون رو تعمیر کردیم و معماری داخلیش رو انجام دادیم بعد کاملش کردیم حتی اصطلاحات فنی و اسم متریال ابزارها رو هم نمیدونستیم اما چون دنبال درست کردن اون  چیزی بودیم که آرزوش رو داشتیم، موفق شدیم بعدش تصمیم گرفتیم این کار رو برای مردم هم انجام بدهیم این شد که الان سایتش شده هاوس دات کام .
 • شماره شش، خانم ماریا شاراپورای روسی متولد ۱۹۸۷ ۳۴ ساله مدرک تحصیلی دیپلم و دارای دکترای افتخاری توی رشته بازار و ورزش داره. بنیانگذار شرکت شکلات سازی شوگوووا و محصولات بهداشتی سوپرگوپ مجرد و ۱۲۵ میلیارد دلار دارایی حداقل اونه.توی خانواده بسیار معمولی و متوسط از لحاظ مالی به دنیا آمد مادرش خانه دار بود و پدرش کارمند معمولی شرکت ساختمانی پس از دو سالگی ماریا با تنیس آشنا شد خیلی پیشرفت کرد اما خانواده اون که اصالتا اکراینی بودند تو سن شش سالگی ماریا، به فلوریدای آمریکا رفتند و نهایتاً این کودک خوش استعداد قهرمانی‌های زیادی تو رشته تنیس تو آمریکا به دست آورد اما از بد روزگار شونه ش شکست و مصدوم شد و برای همیشه نتونست به مسابقات ادامه بده اما اینو به معنای شکست قبول نکرد و تغییر مسیر داد یک برند بزرگ رو تو زمینه شکلات‌سازی آفرید و با خلاقیت از برندهای معروف جهان شد که بعد از موفقیت های تنیس و موفقیت های شکلات دیدم جای یه برند خوب توی لوازم آرایشی خالیه و با خودباوری و علاقه به برند مشهور سوپرگوپ رو خلق کردند.
 • شماره پنج، خانم پرزنت رولاند آمریکایی پنجمین کارآفرینان منتخب کتاب متولد ۱۹۴۱ متاهل  اما بدون فرزند بنیانگذار شرکت عروسک سازی امریکن گیرل. رولاند ۸۰ ساله است امروز و فرزندی ندارد اما کلی بچه های آمریکایی به خصوص دختران با عروسکهای اون  خاطره دارن. نحوه شروع به کارش خیلی جذابه خاطراتش میگه برای خواهرزاده که که شیش سالش بود برای شب کریسمس میخواستم عروسک بخرم هرچقدر گشتم به عروسک مناسب که حامل پیامی فرهنگی-تاریخی باشه پیدا نکردم نمیتونستم با عروسک های بازار ارتباط برقرار کنم. دوست داشتم عروسک بخرم که حتما یه چیزی بهش یاد بده اما واقعاً نبود. این شد که شروع کردم و خیلی سریع شرکت تاسیس کردم و عروسک های معروف سامانتا و موری و کریستین محصولات اصلی این شرکت است الان میگه شاید چون سرعت تصمیم گیری های من خیلی بالاست، مهمترین عامل موفقیت های منه.
 • شماره چهار، خانم توری برچ لیسانس تاریخ هنر، آمریکایی، از همسرش جدا شده و ۳ تا بچه دارد بنیانگذار و مدیرعامل برند معروف پوشاک توری برچ. ثروتش یک میلیارد دلار حدوداً ۲۵ هزار میلیارد تومان خودمون. میگه توی مزرعه توی فیلادلفیا بزرگ شدم با سه تا برادر هم سن و سال خودم خیلی از رفتارام  پسرانه بود تا پایان ۱۰ سالگی حتی یه دست لباس مناسب دخترانه داشتم اصلا فکرشم نمیکردم یه روز تو کار پوشاک برم و  موفق باشم. خیلی شغل های زیادی داشتم اما هیچ کدومش مناسب حال من نبود توصیه میکنه به زنها که هرکاری دم دستتون میاد انجام بدید، چون بالاخره باید شروع کنید. اما بگردید و کار واقعی رو پیدا کنید توری دلیل موفقیت خودش رو مدیریت زمان میدونه و می گه من مدیریت زمان صحیح بلدم.چون به بچه‌ها باید میرسیدم چون دست تنها بودم هم باید لباس خوب تولید می کردم. پس ناخواسته  مدیریت زمان صحیح را یاد گرفتم و موفق شدم تا کارآفرینی موفق بشم.
 • شماره سه ، خانم مری کی متولد ۱۹۱۸ امریکایی و در سال ۲۰۰۱ فوت کردند. تحصیلاتشون دیپلم بود شغل قبل از کارآفرینیش بازاریاب شرکت لوازم خانگی استنلی بوده و شغل بعد از کار آفرینیش بنیانگذار و مدیر عامل شرکت لوازم آرایشی مری کی. سه تا بچه داره. ودرآمد سالن سالیانه ش ۲ میلیارد دلاره. سه جلد کتاب نوشته تو دوره زندگیش: مری کی معجزات روی می دهد. دوم: می توانید همه اینها را داشته باشید .سوم: مری کی و مدیریت افراد. بعد از فارغ التحصیلی از دبیرستان خیلی زود ازدواج کرد و صاحب 3 فرزند شد. تو این گیر و دار جنگ جهانی دوم شروع شد. شوهرش رفت خدمت و مشکلات مالی روزافزون مری کی شروع شد. یه روز از رو تصادف با خانم فروشنده دوره گردی آشنا شد و با هم دوست شدند از ایشان چند کتاب دایرة المعارف خرید از آن به بعد زندگی مری عوض شد کتاب رو گرفت و دید و نگرشش نسبت به دنیا عوض شد. تصمیم گرفت کارآفرینی کنه اما پول نداشت از اول به صورت بازاریابی شرکت شروع کرد به کار کرد و چند سال دیگه خودشو جمع و جور کرد شروع کرد به کارآفرینی.مری میگه اگه فکر میکنید و تصور می کنید که قادر به انجام کاری نیستید و یا هستید در هر دو حالت حق با شماست یعنی میگه نگرش شما باید عوض بشه.میگه  یک فکر یا طرحی آرمان معمولی که بتواند افراد را به انجام کاری ترغیب کند بسیار بهتر از فکر بزرگی است که هیچ شوری در افراد بر نمی انگیزد. میگه عالم خزانه بیکران همه آمال و آرزوهای شماست تنها کاری که باید بکنید این است که به شدت طالب آن ها باشید و بهایش را تمام و کمال بپردازید.
 • شماره دو، خانم  الیزابت هولمز خانم مهندس آمریکایی ۳۷ ساله که بنیانگذار و مدیر عامل شرکت ترانوس در زمینه فناوری بهداشت و خدمات آزمایشگاهی پزشکیه. ایشان مهندس شیمی بود اما ناتمام ولش کرد، دانشگاه استنفورد را رها کرد و اکنون ۵ میلیارد دلار ثروت دارد یعنی ۷۵ هزار میلیاردتومان خودمون. الیزابت مجرده میگه خواسته من از زندگی کشف ناشناخته‌ها ییه که تاکنون از چشم بشر پنهان مانده و بشر نمی دونست که ممکنه عملیه. الیزابت همیشه یک بلوز یقه مشکی تنش می کنه و فکر می کنی شیوه لباس پوشیدن نشانه غرور نیست اما دیگران اونو مغرور میدونن. اون میگه فکر می‌کنم راه اندازی کسب و کار بهترین فرصت تاثیرگذاری در جهان و نهایتاً متحول کردن جهانه. فرق من با بقیه زنان تو دنیا داشتن ایده های مناسب و ناب نیست.اینه که من زود دست به کار میشم و این فرق من با اوناست. اونو تو راه اندازی کسب و کار با استیو جابز بزرگ مقایسه می کند چون ۱۱ سال اصرار کرد روی حرفش وایساد تا تونست با گرفتن یک قصه خون از نوک انگشت بیماران کلیه اطلاعات بیماری افراد را استخراج کنن و به ایشان ارائه بدن. این روش های تشخیص قند خون و خیلی امراض و بیماریها توی جهان رایج شد از انتقادهای تند جامعه پزشکی به کارهای الیزابت اینه که میگن وقتی این ابزار را به مردم میدی راحت آسون میتونن بیماری‌شون رو بشناسن اما چون بدون حضور پزشکان تشخیص انجام میشه ممکنه استرس بگیرن و نتونن درمان کننه خودشونو. الیزابت میگه این حرفات پوچ و بی پایه ست و مردم باید با هزینه کم بتونن دردشون تشخیص بدن.
 • شماره یک، خانم ماریسا مایر، متولد ۱۹۷۵ امریکایی، متاهل، دارای سه فرزند 46 ساله،  کارشناسی ارشد کامپیوتر از دانشگاه استنفورد و الان هزار میلیارد تومن خودمون ثروت داره. قطعا شاخص‌ترین چهره توی صنعت آی‌تی جهانه. از تمام مردها و زنها شاخص تره .  بعد از حضور تو گوگل، به تاثیر گذارترین فرد توسعه گوگل تبدیل شد. مدر ماریسا معلم  هنر بود و پدرش مهندس صنایع. از بچگی تو کلاس های باله  شرکت می کرد و می رقصید ولی عاشق درس ریاضی بود. تو دوره دبیرستان از لحاظ مالی به مشکلات خورد و مجبور شد برای امرار معاش مدتی رو توی سوپر مارکتی نزدیک محله خودشان کار کنه.میگه قاطعانه قصد داشتم پزشک شوم اما در سال اول دانشگاه دریافتم به رغم اینکه در درس شیمی و زیست شناسی خیلی قوی هستم اما این درسها هرگز مرا به چالش نکشیدند.میگه رفتم شرکت گوگل برای استخدام و حتی یک میز مصاحبه هم نداشتن، گوگل ۱۹ کارمند داشت 22 سال پیش اما هیچ وقت این همه نابغه رو کنار هم ندیده بودم. حیرت زده شدم وقتی دیدم ۱۹ نفر نابغه دارن تو این  شرکت کوچک حرف‌های خیلی بزرگ میزنن. بعد از اینکه من و پذیرفتن تو مصاحبه و استخدامم کردن شدن ۲0 نفر این تیم، بیشتر تعجب کردم تو حوزه بازاریابی و روابط عمومی کار کردم و شدم  مدیر طراحی گوگل مپ، بعد مدیر گوگل بوک، بعدشم در جی میل، واقعاً مدیریت این بخشها برام سخت بود چون بچه داشتم و باید مدیریت میکردم کارمند هام رو و نظم میدادم، از طرفی هم باید اجازه می‌دادم خلاقانه طراحی کنند چون هدف خیلی بزرگ بود کارم  خیلی سخت بود اما زندگی شیرین و شیرین تر می شد و می گه من هر ۴ ماه یک بار یک هفته مرخصی میگرفتم .فقط مرور می کردم که تو چهار ماه گذشته از کجا به کجا رسیدم. و سودمون چقدر بیشتر شده. با یه جمله از ماریسا مایر این اپیزود را تمام می‌کنم: بر شک و تردیدتان غلبه کنید و از آنچه برایتان مهم است مراقبت کنید.