الفبای کار رادیو کارا

خلاصه ی کتاب تاجر و دانستنی‌ هایی در حوزه ی تجارت خانم بیان امین نژاد تمام کسانی که در صدد ایجاد یک کسب و کار هستند حتما تا کنون بارها با اهمیت ثبت شرکت و برند مربوط به کسب کار خویش برخورد کرده اند اما مساله اینجاست که با توجه به گوناگونی ماهیت انواع شرکتها ،و مسائل حقوقی مرتبط با آنها ،کمتر کسی از ماهیت و تاثیر درازمدت ثبت انواع شرکتها چه به عنوان سهامی عام و چه به عنوان خاص و یا حتی تعاونی بودن و انواع دیگر آنها بر روند کسب و کار آگاه هستند

خلاصه ی کتاب تاجر و دانستنی‌ هایی در حوزه ی تجارت

تمام کسانی که در صدد ایجاد یک کسب و کار هستند حتما تا کنون بارها با اهمیت ثبت شرکت و برند مربوط به کسب کار خویش برخورد کرده اند اما مساله اینجاست که با توجه به گوناگونی ماهیت انواع شرکتها ،و مسائل حقوقی مرتبط با آنها ،کمتر کسی از ماهیت و تاثیر درازمدت ثبت انواع شرکتها چه به عنوان سهامی عام و چه به عنوان خاص و یا حتی تعاونی بودن و انواع دیگر آنها بر روند کسب و کار آگاه هستند

در پلتفرمهای زیر بشنوید

متن کامل اپیزود

کاسب کیه؟

 تاجر کیه؟

 دلال کیه؟

 کلاً چند شرکت حقوقی داریم و هر کدام چه ویژگی هایی دارند؟

 ثبت برند چیست؟

 چگونه ثبت برند کنیم؟

 چه وقت شرکت را ثبت کنیم؟

 آیا از همان ابتدا باید شرکت را ثبت کرد؟

 کدام یک از انواع شرکت های حقوقی مناسب کسب و کار کوچک ما هستند؟

    کاسب کیه؟ کسی که برای امرار معاش و پول درآوردن محصول یا خدماتی رو می‌فروشه، تاجر کیه؟ تاجر یا بازرگان در واقع خیلی تعریفش با کاسب شبیه، معمولاً تجار تو زبان فارسی به معنای تولید کننده خدمات نیست، بیشتر کسانی می دانند که محصول رو می‌خرن و از مرزهای کشور جابجا می کنن و می فروشن، دلال کیه؟ در واقع دلال ها  یا مشاورین معاملات، تسهیل کننده های معاملات یا قراردادهای بین اشخاص حقوقی یا حقیقی هستن.

       خانم بیان امین نژاد نویسنده کتاب تاجر و دانستنی هایی در حوزه تجارت، به طور خلاصه در چند فصل چیزی که لازمه برای آغاز تجارت رو برای ما نوشته، اول بخش شخصیت حقیقی و حقوقی رو تعریف کنیم: تاجر می‌تونه یک فرد باشه در این صورت می‌گیم شخصیت حقیقی داره، اما اگر کاسب و تاجر و بازرگان یک شرکت یا موسسه حقوقی بود بهش میگیم شخصیت حقوقی داره حالا شرکت تعریفش چیه؟ به طور ساده به اجتماع دو یا چند نفر شریک، سهامدار ویا موسس، کنار همدیگه میگن شرکت، که برای یک مدت مشخص چه بلندمدت چه کوتاه مدت  یا بدون زمان دور هم جمع می شن و در قالب یک تیم و در راستای اهداف معینی توی چارچوب و اساسنامه مشخص شروع به فعالیت می‌کنن.

    دوم موسس کیا هستن؟ به اون چند نفر اصلی که تصمیم به ایجاد شرکت می‌گیرن یکی از موسسین هستند به سرمایه گذاران و مالکان سهام شرکت از ابتدا بودند و یا بدن به تیم پیوستند میگن سهامداران. اساسنامه شرکت چیه؟ اساسنامه به مکتوبات شامل یک سری توافقات فی مابین اعضای سهامداران شرکت ها، که مکلف میکنه اونها رو به انجام تعهدات میگن اساسنامه، برای ثبت شرکت به اداره ثبت شرکت­های صنعتی توی شهر خودتان مراجعه می‌کنید با هزینه خیلی کمی ثبت را انجام می‌دهند و شرکت را ثبت کنن. اما یه شرکت‌هایی هستند که کار ثبت و برای شما انجام می دن.

   حالا به انواع شرکت­های حقوقی می‌پردازیم و ثبت شان در کشور ایران. جملاتی از کتاب رو عیناً براتون میخونم: مدارک لازم برای ثبت شرکت های سهامی عام :نسخه طرح اظهارنامه شرکت سهامی عام، دو نسخه طرح اساسنامه شرکت سهامی عام، نسخه طرح اعلامیه پذیره نویسی، گواهی نامه بانکی مبنی بر واریز حداقل ۳۵ درصد سرمایه و تعهد توسط موسسین، فتوکپی شناسنامه موسسین.مدارک لازم جهت تاسیس: دو نسخه اظهارنامه، دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین، دو نسخه صورتجلسه هیئت مدیره شامل حداقل ۵ نفر از اعضای سهامدار، آگهی دعوت مجمع موسسه در روزنامه تعیین شده، اساسنامه فتوکپی شناسنامه مدیران، گواهی بانک مبنی بر واریز ۳۵ درصد سرمایه شرکت. مثلا در صورتی که بخشی از سرمایه شرکت یک ملک مسکونیه باید کارشناس رسمی دادگستری اونو قیمت گذاری کنه و این سرمایه رو به این شرط قبول می کنه در صورتی که اموال غیر منقول جز سرمایه شرکت قرار داده شود ارائه اصل سند مالکیت ضروری است که باید به نام یکی از سهامداران باشد. ارائه مجوز یا موافقت نامه اصولی از مراجع ذیصلاح در صورت نیاز شرکت سهامی عام.

  • شرکت سهامی عام:یک شرکت بازرگانی است ولو اینکه موضوع عملیات آن امور بازرگانی نباشد که سرمایه آن به سهام تقسیم شده که بخشی از این سرمایه از طریق فروش سهام به مردم تامین می شود. شرکت سهامی عام: تعداد سهامداران نباید از سه نفر کمتر باشد و مسئولیت سهامداران محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست و در واقع برای مبلغ اسمی سهام چیزی که ثبت میشه .کلا اگه تغییراتی داره باید اون رو حتما ثبت کنید. در این شرکت عبارت سهامی عام باید قبل از نام و یا بعد از آن بدون فاصله با نام شرکت در کلیه اوراق و اطلاعیه ها و آگهی های شرکت به طور روشن و خوانا قید شود.
  • شرکت سهامی خاص: شرکت است بازرگانی ولو اینکه موضوع عملیات آن امور بازرگانی نباشد که تمام سرمایه آن منحصرا توسط موسسین تامین شده و سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست. تعداد سهامداران نباید کمتر از سه نفر باشد و عنوان شرکت سهامی خاص باید قبل از نام شرکت یا بعد از آن بدون فاصله با نام شرکت به طور روشن و خوانا قید شود. تنها تفاوت شرکت سهامی خاص و عام اینه که تو شرکت‌های سهامی عام میتونن مقداری از سهام شون رو به مردم و به غیر بفروشند ولی شرکت‌های سهامی خاص این قابلیت را ندارند. پیشنهاد ما اینه که برای کسب و کارهای کوچک سهامی خاص ثبت کنیم.
  • شرکت با مسئولیت محدود: شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل شده و هر کس را که بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط به میزان سرمایه خود مسئول قروض و تعهدات شرکت هستند. در نام شرکت باید عبارت با مسئولیت محدود قید شود. تو این مدل شرکت ها مسئولیت محدود میشه، به آورده هر شخصی مسئولیت‌ها سود و ضرر محدود میشه . مدارک لازم برای ثبت شرکت در تقاضانامه ثبت شرکت­ها با مسئولیت محدود دو برگ شرکتنامه، دو نسخه از اساسنامه ،دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین و هیئت مدیره، فتوکپی شناسنامه و ارائه مجوز از مراجع ذیصلاح.
  • شرکت های تضامنی: شرکت تضامنی شرکتی است که تحت نام مخصوص برای امور تجاری بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود. اگر دارایی شرکت برای تهیه تمام قروض کافی نباشد هر یک از شرکا مسئول پرداخت تمام قروض شرکت هستند. این شرکت‌ها از سهامی عام و خاص هم معتبرتر هستند. هر قراری که بین شرکا برخلاف این ترتیب داده شده باشد، در مقابل اشخاص ثالث کم لم یکن خواهد بود. در نامه شرکت‌ها تضامنی باید عبارت شرکت تضامنی و لااقل اسم یک نفر از شرکا همیشه قید شود. از نظر اعتباری شرکت های تضامنی بیشترین اعتبار را دارند بعد شرکتهای سهامی خاص و عام بعد از آن شرکت با مسئولیت محدود. مدارک لازم برای شرکت تضامنی: دو بعد تقاضانامه، دوبرگ شرکت­نامه، دو نسخه اساسنامه، فتوکپی شناسنامه، مجوز از مراجع ذیصلاح در صورت نیاز.
  • شرکت های تعاونی: یکی دیگر از شرکت های تجاری هستند آنها با سایر شرکتهای که تاکنون درباره آنها صحبت شد فرق می‌کند. زیرا هدف شرکت‌های سهامی عام و خاص و با مسئولیت محدود و تضامنی فعالیت به منظور سود و بهره دهی بیشتر است در صورتی که هدف شرکت‌های تعاونی کمک به بهبود وضع اقتصادی و رفاه شرکا و تامین حوایج و نیازهای حداقلی آنهاست. شرکت تعاونی شرکتی است که بین اشخاص حقیقی برای فعالیت‌های در امور مربوط به تولید و توزیع در جهت اهداف مصرح در بخش قانون تعاونی تشکیل می‌شود. هدف اصلی شرکت ها کمک به بهبود وضعیت اقتصادی و رفاه شرکا و تامین هوایش و نیازهای مخصوص به خود آنهاست و معمولا در مواقعی بیشتر تشکیل می‌شود که بعد اقتصادی آشفته و نامساعد باشد و به علت تورم و گرانی قدرت خرید مردم کم است لذا برای ارائه خدمات و تولید امکانات رفاهی اقشار کم درآمد می توانند از این شرکت‌ها استفاده کنند. شرکت‌های تعاونی معمولاً بیشتر مورد حمایت دولت ها هستند اما از نظر اعتباری در درجه پایین تری از سهامی عام و خاص و تضامنی و حتی با مسئولیت محدود هستند مورد بعدی انژیوها و موسسه های خیریه هستند.
  • موسسه های خیریه و انژیوها: یک نوع کسب و کار که معمولا نهادهای مردمی یا دولتی پشت آن هستند . و کار اونها انجام یکسری کار خیر و یکسری فعالیت برای رسیدگی به مشکلات افراد جامعه به عبارت دیگر موسسات از جمله بنیادهای هستند که به صورت خصوصی یا دولتی به مردم کمک می‌کنند. در زمینه‌های مختلف که همش خیرخواهانه است و دنبال سود و منافع شخصی نیستند. دنبال منافع عمومی آن جامعه هستند. در کل ما دو نوع موسسه خیریه داریم خصوصی یا دولتی.

     موسسه خصوصی چه فرقی با دولتی دارد؟ خصوصی ها به صورت غیر انتفاعی ثبت می شوند و از طریق اسپانسر های گوناگونی که میتونن سرمایه را جور کنن از طریق افراد خیر تامین مالی میشن موسسه های دولتی از طرف دولت حمایت مالی میشن و دولت ها آنها کمک می کنند که بتوانند دغدغه های اجتماعی مردم را حل کنند. آخرین مطلب این اپیزود ثبت برنده، چرا ثبت برند کنیم؟ برای اینکه اگر برند یا علامت تجاری مناسب ثبت نکنیم ممکنه کسانی پیدا بشن به روش غیر اخلاقی از این سو استفاده کنن و یا نه کاملا اتفاقی این اسم برند را انتخاب کنن ممکن رقیب شما بشن و مشکل ایجاد میکنه. حتما باید ثبت برند و انجام بدید.

    برند چیه؟ همون علامت یا نشانه تجاریه اگه بخوایم کار و بین‌المللی کنید، برای ثبت برند نیاز داریم که ثبت wipo انجام بدیم. برای جلوگیری از ثبت جداگانه در دفتری کشور دیگه ممکنه تو ایران روی اسم کار می کنید یه کشور دیگه ای هم این کار را انجام بدهند. نظام بین المللی wipo جلوگیری میکنه از این قضیه چون یک اداره است توکل کشورها که اشراف داره و جلوگیری می‌کند از این اختلافات بین کشورها.یه توافقنامه مادرید هم هست که وابسته به ثبت بین المللی علائم که توسط سازمان ملل مالکیت جهانی تنظیم شده. مالکیت معنوی یعنی اینکه ممکنه فرمول یا روند یا یک ایده را داشته باشید این ایده مخصوص به خودتونه اگه ثبتش بکنید عقاید معنوی ش مال شماست مالکیتش برای شماست مثلا یک فرمول کشاورزی رو به صورت ایده ارائه کردین، اگه ثبتش نکنید ممکن کس دیگری به این پی ببره یا کپی کنه و ثبت ش کنه پس اگر احساس می کنید ایده خاصی دارید که متفاوت حتما ثبت برند را انجام بدید.